Farby a ich charakteristika

Farby a ich charakteristika

Čo je teda farba?

Ak sa pozriete do akéhokoľvek slovníka, pojem farba je popisovaný touto definíciou:

„Tekutý farebný materiál, ktorý sa zmení v tvrdý povlak, ak je vystavený pôsobeniu vzduchu“

Aké vlastnosti musí mať farba?      

  • Musí byť bezpečná
  • Cenovo dostupná
  • Dobre aplikovateľná
  • Musí chrániť povrch      
  • Musí byť priľnavá
  • Musí dobre kryť
  • Musí mať dobrý pigment

Čo robí z farby dobrú farbu?

Jednoduchosť aplikácie

Farba musí mať správne zloženie, aby sa ľahko aplikovala zvolenou metódou aplikácie. Aplikácia štetcom vyžaduje inú konzistenciu, ako napr aplikácie sprejom.

Rýchlosť schnutia

Farba musí schnúť v primeranom čase. Ak natierame väcšiu plochu, musíme byť schopní plochy pohodlne napájať a prekrývať, ako postupujeme s prácou dopredu. Farba nesmie vysychať príliš pomaly, natretý povrch by sa mohol poškodiť alebo do nasledujúceho dňa nachytať prach.

Priľnavosť

Farba musí dobre chytať na povrch. Niektoré farby majú lepšiu priľnavosť než iné, pretože povrch „lepšie navlhčia“, iné napr vďaka silnej chemickej reakcii medzi farbou a povrchom.

Vlastnosti náteru

Vrstva farby musí byť tvrdá a pritom dostatočne flexibilná, aby si poradila s pohybom materiálu. Tvrdé farebné povlaky sú často krehké a zle odolávajú „pobytu“ v exteriéroch. Teploty a zmeny vlhkosti môžu často spôsobiť expanziu dreva, ktorá potom vedie k popraskaniu, šupinateniu a nakoniec úplnému odstráneniu náteru.

Trvanlivosť

Farba si musí udržať svoje vlastnosti po dlhú dobu. Vplyv svetla, vody, vzduchu a chemikálií vo vzduchu môže narušiť film tým, že napadne pigment (čo vedie k zmene farby povrchu) alebo spojivo (to spôsobí napr. popraskanie náteru apod) Ak obsahuje farba napr. príliš veľa pigmentu, dochádza po rozpadu spojiva k zmene povrchu – vyzerá „poprášený“ (kriedovanie) a farebný film sa dá potom ľahko odstrániť.

Kvalitná značka

Značka Dulux je značka kvality. Zapamätajte si, že aj keď je základná receptúra jednoduchá, existuje mnoho tisíc chemických kombinácií, ktoré robia farbu farbou. Dulux používa iba kvalitné ingrediencie zamerané na maximálny výkon výrobkov podľa špecifikácie ich určenia.

Prečo maľujeme?

Hoci najlogickejšie odpoveďou na otázku „Prečo maľujeme?“ Je odpoveď „Na dekoračné účely“, ale existujú aj ďalšie dôležité dôvody.
Farba sa používa na ochranu povrchu, či už je to proti prírodným elementom, bežnému dennému opotrebovaniu alebo pre extrémnu ochranu, ako napr veľmi vysokú tepelnú záťaž.
V nemocniciach a na miestach, kde sa pripravuje jedlo, pomáha farba zaistiť patričné hygienické štandardy, napr umožňuje pravidelné umývanie povrchu vodou.
Hasiace prístroje a prechody pre chodcov sú prípady, keď farba pomáha ľahšiemu rozpoznávania.